Ocena bieżnika opon

Zarówno kierowcy jeżdżący spokojnie, jak i ci preferujący dynamiczna, bardziej szybka jazdę powinni pamiętać ,ze dobrze dobrana opona gwarantuje lepsza przyczepność samochodu do nawierzchni, lepszą i bezpieczniejszą jazdę. Producenci zarówno opon letnich, jak i zimowych oraz tych wielosezonowych dbają o to, aby każdy kierowca znalazł opony stosowne do swojego stylu jazdy. To pora roku powinna jednak decydować o doborze opon do samochodu. Wiadomo, że w okresie wiosenno-letnim nie zakładamy opon z taką rzeźba bieżnika, która ma na celu odprowadzać błoto pośniegowe, bo opony letnie mają bieżnik o innej konstrukcji.

Każdy producent ma więc w swojej ofercie całą gamę opon letnich oraz zimowych. Różnią się one składem tworzywa oraz konstrukcja bieżnika. Większość kierowców już rozważnie zmienia w porę opony letnie na zimowe i odwrotnie, mając na uwadze swoje i innych bezpieczeństwo na drodze. Cechą opon letnich jest duża powierzchnia styku opony z asfaltem, większa ich twardość w porównaniu z oponami zimowymi oraz niezbyt wygórowana cena. Opony letnie są tańsze od zimowych i wielosezonowych. Powinniśmy zakładać opony letnie , kiedy temperatura powietrza zaczyna się utrzymywać na poziomie powyżej 7 stopni Celsjusza.

Pamiętać jednak należy , że decyzja o założeniu opon letnich nie może być przedwczesna. Konieczne jest, aby wysoka temperatura utrzymywała się nie tylko w południe, ale wczesnym rankiem i wieczorem. Używanie dwóch kompletów opon czyli opon letnich i opon zimowych powoli staje się w Polsce standardem. Większość kierowców pamięta o konieczności wymiany opon, ale jeszcze niektórzy kierowcy nie wiedza, jak należycie trzeba przechowywać opony letnie, kiedy zmienimy je na zimowe. Opony letnie, najlepiej zostawić w specjalistycznym serwisie. Opona jest delikatnym elementem i aby po okresie zimowym lub letnim nadawała się ponownie do jazdy, musi być odpowiednio przechowywana. Najlepiej trzymać je w garażu. W żadnym wypadku na balkonie czy w piwnicy. Przed demontażem koniecznie należy oznaczyć ich pozycje w samochodzie.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *