Opony wielosezonowe – warto?

Opony uniwersalne, wielosezonowe łącza w sobie cechy opon letnich i zimowych, jednak nigdy nie będą spełniały takich funkcji jak opony letnie, czy zimowe w określonej porze roku. Jest to spowodowane tym ,że różnice w stanie nawierzchni miedzy okresem letnim i zimowym są znaczące. Inaczej więc powinna być skonstruowana opona na nawierzchnię śliską, zlodowaciałą lub pokrytą śniegiem, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a inaczej na nawierzchnie suchą, rozgrzaną, gdy opony mogą nagrzać się do temperatury 65, a nawet 75 stopni Celsjusza.

Opony wielosezonowe latem zużywają się bardzo szybko i przeznaczone są one dla kierowców, którzy jeżdżą mało, głownie po mieście i po drogach, z których śnieg usuwany jest bardzo szybko. Najlepszym rozwiązaniem dla kierowców są opony sezonowe, dostosowane do konkretnych warunków atmosferycznych. Latem opony letnie, zimą opony zimowe. Producenci zarówno mieszanek przeznaczonych na opony letnie, czy zimowe, jak również zakłady oponiarskie przeprowadzają szereg badań i prób, by wyprodukować produkt, który będzie spełniał oczekiwania kierowców. Wiadomo, że opony letnie pracują w zupełnie innych warunkach niż opony zimowe, inny jest tez styl jazdy kierowców, którzy latem jeżdżą szybciej, dynamiczniej.

Każdy kierowca powinien w swoim garażu mieć dwie pary opon i opony letnie i zimowe, by, kiedy zbliża się dany sezon móc je w swoim samochodzie wymienić. Są dwa powody, by zdecydować się na wymianę opon, pierwszym z nich jest ekonomia, drugim zaś bezpieczeństwo. Opony letnie i zimowe zachowują odpowiednia elastyczność i przyczepność do nawierzchni w określonych dla siebie temperaturach z powodu zastosowania różnych mieszanek gumowych. Opony letnie są wykonane z twardej mieszanki gumy. W przypadku jazdy po drogach w okresie letnim, opona taka daje lepsza kontrole nad pojazdem i zapewnia krótszą drogę hamowania. Czas wymiany opon letnich na zimowe, jest stosunkowo trudny do sprecyzowania. W tym kierunku prowadzone były testy na oponach i samochodach.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *